Uvažujete o instalaci skleníku na vaší zahradu a prozatím nemáte jasno v tom, co v něm budete pěstovat? Nejste žádní zahradníci, ale chtěli byste to alespoň zkusit sami? Skleník je vlastně taková pokusná laboratoř a tak se můžete stát experimentátory a vyzkoušet si i to, co jste zatím nikde neměli možnost realizovat.
Kapusta – jistě znáte tuto zeleninu, existuje v několika druzích, například růžičková nebo hlávková či kadeřávek, a všechny mají společné to, že přečkají i slabší mráz. Můžete tedy kapustu pěstovat ve skleníku i v zimě. Daří se jí zejména v teplejších oblastech, tedy v nížinách a nízkých pahorkatinách do nadmořské výšky 600 metrů nad mořem, kde nebývají tak drsné zimy jako na horách.
Kedlubny, ředkvičky, salát – zasadit všechnu tuto zeleninu je snadné, semena jsou levná a dostupná, a pro vás stačí jediné – vědět, kdy sázet, a v jakém množství a rozestupech. Máte-li vhodný substrát (zeminu), vyroste vám ve skleníku vše, co zasadíte. S dostatkem zálivky nebo samozavlažovacím mechanismem to nebude problém ani pro začátečníka.
Rajčata, okurky a papriky – ty patří ve sklenících k nejoblíbenějším a je známo, že právě tato zelenina zdobí naše talíře nejčastěji. Ačkoli jsou to typické subtropické plodiny, u nás se jim ve skleníku daří stejně dobře. Stává se, že rostliny plodí tolik plodů, že je nestačíte konzumovat, a tak je rozdáte svým sousedům a dalším lidem.
Okrasné rostliny – někteří lidé se specializují na okrasné rostliny, například na orchideje nebo kaktusy, oleandr, fíkovníky, hnědovky a další rostliny, co vyžadují větší teplo. Ve skleníku se jim bude dobře dařit hlavně za předpokladu, pokud půjde o polykarbonátový skleník, který redukuje přímé sluneční světlo pomocí UV filtru. Rozptýlené slunečné světlo jim naopak vyhovuje, a s dostatkem světla budou také dobře růst.